آموزش SIEMENS PLC زیمنس- قسمت پنجم ( اتصال، دانلود و آپلود با STEP7 )


در این مقاله به اجبار از برخی واژه های انگلیسی با حروف فارسی استفاده شده است ، چون برخی واژه های تخصصی در صورت ترجمه به فارسی بسیار نامفهوم و بی معنی برای خوانندگان میگردد.

 

در این مقاله سعی بر این داریم تا نحوه ایجاد اتصال PLC (Connection) ، دانلود نرم افزار(Download) و آپلود بلاکهای درون PLC (Upload) را از طریق نرم افزار STEP7 Siemens آموزش دهیم

همانگونه که میدانید استفاده از سیستم های کنترل جهت اتوماسیون تجهیزات و پروسه ها به خصوص تجهیزات انوماسیون زیمنس (SIEMENS PLC)به طور چشمگیری در حال افزایش هست و اینگونه هست که نیاز به مراجعه اینچنین برای  یادآوری و یادگیری بسیار مورد نیاز است.

بارها شده که برای انجام پروژه هایی به سایت میرویم و کارهای ساده ای همچون ارتباط گرفتن با PLC و یا دانلود برنامه داخل PLC  و یا آپلود گرفتن از نرم افزار موجود مورد نیاز است و برای لحظاتی باید فکر کنیم تا یادمان بیاید که چگونه این کارها را انجام میدادیم

اینها دستورالعمل های کلی برای اتصال PLC (Connection)، دانلود (Download ) و آپلود (Upload) از S7-300 یا S7-400 PLC زیمنس است.

  • نکته :مراحل زیر با استفاده از نرم افزار Siemens SIMATIC STEP 7 نسخه 5.4 ایجاد شده است.

برای شروع ، SIMATIC Manager ریمنس را باز کنید.

برای اینکار روی آیکن نرم افزار دبل کلیک و یا از منوی استارت روی SIMATIC Manager کلیک کنید

سه نوع کابل جهت اتصال به PLC از طریق لب تاب یا کامپیوتر وجود دارد که در زیر میبینید

S7-CP5512 card

قرار دادن کارت CP-5512 در اسلات PCMCIA

(مشروط بر اینکه لب تاب شما ازین کارت پشتیبانی کند)

S7-usb-pc-adapter

کابل USB PC Adapter

(برای اینکابل از پورت USB لب تاب و یا کامپیوتر باید استفاده کنید)

S7-ethernet-cable

کابل اترنت Ethernet

راحت ترین و سریعترین روش و از پورت شبکه لب تاب و کامپیوتر استفاده میکند.

کارت CP5512 و آداپتور PC می توانند از طریق درگاه MPI یا PROFIBUS ارتباط برقرار کنند. توجه داشته باشید که در پورت های اتصال زیمنس PROFIBUS به عنوان DP برچسب گذاری شده است. این کابل ها می توانند روی اتصالات موجود روی PLCهای زیمنس به راحتی سوار شوند. توجه داشته باشید که PC ADAPTER قدرت مورد نیاز خود را از پورت USB می گیرد بنابراین لامپ LED روی این آداپتور را برای بررسی صحت عملکرد مناسب چک کنید. کارت CP5512 نیز قدرت مورد نیاز خود را از کامپیوتر می گیرد.

برای اترنت (TCP / IP) از یک کابل استاندارد اترنت از لب تاب به PLC با پورت اترنت ، ماژول CP 343/443 یا سوئیچ شبکه استفاده کنید که به شبکه PLC متصل است.

  • نکته: برخی از PLC ها پورت اترنت روی خود دارند

بررسی اتصال بین CPU و PC یا لب تاب

با اتصال کابل برنامه نویسی ، با کلیک بر روی آیکن Accessible Nodes می توانید صحت عملکرد و ارتباط ایجاد شده را بررسی کنید.

در صورت موفقیت آمیز بودن اتصال ، پنجره ای مشابه پنجره زیر مشاهده خواهید کرد. در این صورت ، پنجره Accessible Nodes را ببندید و به مراحل بعدی بروید.
اگر ارتباط برقرار نباشد ، پیامی مانند زیر دریافت خواهید کرد.
این نشان می دهد که کابل در پورت رایانه قرار ندارد یا کابل به درستی به PLC وصل نشده است.

تنظیم رابط PG / PC

برای شروع ارتباط با PLC باید تنظیمات “PG Interface” را با کابل و پروتکل برنامه نویسی مطابقت دهید. برای انجام این کار ، مسیر زیر را  در منوی بالای صفحه دنبال کنید :
Options > Set PG/PC Interface
پنجره زیر باز میشود و تمامی رابط های موجود و قابل انتخاب را نشان میدهد .
هر کابل در این پنجره رابط مخصوص خود را دارد.
برای اترنت ، رابط TCP / IP کارت شبکه لب تاب و یا کامپیوتر خود را انتخاب کنید. دقت کنید که اشتباها رابط اترنت وایرلس خود را انتخاب نکنید. برای انجام سریعتر این کار بهتر است انتخاب نوع رابط را به صورت خودکار (Auto) تنظیم کنید. با این کار سیستم به صورت اتوماتیک رابط را پیدا کرده  و به طور خودکار نیز از آنها استفاده می کند.
برای PC Adapter روی دکمه Properties کلیک کنید و مطمئن شوید که Station Parameters Address یک آدرس شبکه منحصر به فرد است. این آدرس نباید با آدرس PLC های موجود و دستگاه های Slave موجود در شبکه Conflict داشته باشد. 
پس از انتخاب رابط interface مناسب و تنظیم آدرسها و… ، بر روی OK کلیک کرده و مجددا از پنجره Accessible Nodes برای بررسی اتصال استفاده کنید. تا اینجا باید اتصال ایجاد شده باشد در غیر این صورت رابط interface و اتصال کابل را دوباره بررسی کنید.
نکته : در صورت استفاده از کابل های CP5512 و PC Adapter ، باید از درگاه MPI استفاده کنید.

دانلود کردن Download

سه روش برای دانلود وجود دارد.

  • دانلود جزئی بلوک های انتخاب شده یا ( Partial download )
  • دانلود کامل تمام بلوک ها و داده های سیستم( Full download )
  • حذف کامل بلوک های PLC آنلاین از مموری و سپس دانلود تمام بلوک ها و داده های سیستم

نکته:برای فعال کردن گزینه دانلود و دانلود کردن اپلیکیشن پروگرام داخل CPU ابتدا باید پوشه Blocks را در پروژه ای که می خواهید دانلودکنید ، انتخاب کنید.

دانلود کردن Download

دانلود جزئی یا Partial Download

در پروژه های که نیاز است فقط یک یا چند بلوک دانلود شود ، از دانلود جزئی استفاده می شود. برای انجام این نوع دانلود،ابتدا بلوک (های) مورد نظر برای بارگیری را انتخاب کرده و سپس از منوی بالای صفحه مسیر زیر را کلیک کنید.

PLC > Download

و یا آیکن زیر را از بالای صفحه انتخاب کنید.

  • نکته : با نگه داشتن کلید Ctrl یا کلید Shift میتوانید که بیش از یک بلوک را انتخاب کنید. اما دقت کنید، زیرا ترتیب دانلود به ترتیب انتخاب بلوک ها اتفاق می افتد. در این حالت ممکن است که اگر یک بلوک قبل از دانلود فراخوانی شود ، خطایی رخ دهد و PLC استاپ گردد.

قبل از دانلود System Data Block ( SDB ) ، بایدCPU را در حالت Stop بگذارید زیرا این معادل با دانلود پیکربندی سخت افزار است. اگر در PLC  خود سخت افزار را پیکربندی و قبلا دانلودکرده باشید نیازی به دانلود مجدد SDB نیست. اگر بخواهید دیتا بلاک سیستم را دانلود کنید ، باید پیامهای زیر را تایید کنید.

اگر CPU در حالت Run است ، از شما خواسته می شود که CPU را متوقف کنید. هنگامی که بر روی OK کلیک کنید ، نرم افزار دستور را برای توقف CPU اجرا می کند.
پس از دانلود SDB ،نرم افزار  از شما اجازه میگیرد تا دوباره CPU را ریاRun کند.
با کلیک بر روی بله ، پردازنده به طور خودکار دوباره در حالت Run قرار می گیرد.

دانلود کامل Full Download

برای دانلود همزمان همه بلوک ها ، مطمئن شوید که  پوشه Block را انتخاب کنید و در منوی بالای نرم افزار  مسیر Edit > Select All  را انتخاب کنید. یا کلید های ترکیبی Ctrl + A بزنید و روی آیکن دانلود کلیک کنید. (دقیقا مشابه دانلود جزئی)

  • نکته :اگر می خواهید سیستم دیتا بلاک System Data Block  را دانلودکنید ، نرم افزار از شما اجازه میگیرد که بلوک های موجود را دوباره نویسی کنید  (به بالا مراجعه کنید).

حذف کامل بلوک های PLC آنلاین از مموری و سپس دانلود تمام بلوک ها و داده های سیستم

در روش های دانلود جزئی و کامل که در بالا توضیح داده شد بلوک های موجوددر حافظه را بازنویسی می کند اما هیچ بلوکی از حافظه پاک نمیکند .در این روش کل حافظه CPU پاک شده و سپس دانلود نرم افزار انجام می شود برای این کار ، پوشه Blocks را انتخاب کنید و سپس از منوی بالای نرم افزار مسیر زیر را انتخاب کنید .

PLC > Download User Program to Memory Card

با انتخاب گزینه فوق پنجره بعدی باز خواهد شد و از شما میخواهد تا پاک کردن کلیه بلاک ها و دیتا بلاک سیستم را تایید کنید.

در صورت تایید حافظه بطور کامل پاک خواهد شد و بلاکها به طور کامل دانلود می گردند.

آپلود کردن Upload

برای آپلودکردن دو روش وجود دارد.

  • زمانی است که شما پروژه اصلی را دارید و می خواهید سیمبل Symbolوکامنتها Comment را حفظ کنید.
  • وقتی پروژه اصلی را نداشته باشید(در این حالت بلاکها را بدون سیمبل Symbolوکامنتها Comment خواهید داشت).

آپلود کردن یک پروژه موجود

 پروژه موجود را باز کنید  ، از منوی بالای نرم افزار مسیر زیر را انتخاب کنید.

View > Online

میتوانید روی آیکن زیر نیز کلیک کنید که معادل با آنلاین کردن PLC است.

با این کار پنجره دیگری به نام Online Partner باز می شود که بلوک های موجود در داخل CPU را نشان می دهد. نسخه آنلاین با نوار عنوان برجسته و رنگ آبی آنلاین نشان داده می شود.
بین این دو نسخه یک اتصال وجود دارد و با آپلود از آنلاین پارتنر تمام Symbolsو Comments حفظ می شود.
  • نکته :دقت کنید که بعد از آپلود، حتماً Online Partner را ببندید و همه کارها و تغییرات احتمالی را در نسخه آفلاین انجام دهید.

برای بارگذاری یک تک بلاک یا تعدادی از آنها  ، آنها را در نمای Online انتخاب کرده و از طریق منوی بالای برنامه مسیر PLC > Upload to PG را انتخاب کنید.

برای آپلود کامل ، پوشه Block را انتخاب کنید و همان مسیر قبل را انتخاب کنید.

آپلود بدون پروژه موجود

وقتی پروژه اصلی را ندارید اما می خواهید برنامه را برای اهداف پشتیبان بارگذاری کنید ، این مراحل را دنبال کنید.

1- باز کردن یک پروژه موجود یا یک پروژه خالی جدید.

2- از منوی بالای صفحه مسیر ... PLC > Upload Station to PG را انتخاب کنید.

در صفحه بعدی ، اسلات CPU را مشخص کنید ( برای S7-300 همیشه 2 است) و همچنین آدرس پورت  MPI ارتباطی روی CPU.
اگر از اترنت استفاده میکنید میتوانید View  را در پایین زده و کلیه CPU های موجود را که به این شبکه وصل هستند ببینید
CPU مورد نظر را انتخاب کرده و روی گزینه OK کلیک کنید.
پس از کلیک روی OK، تمام محتوای PLC شامل کلیه بلاک ها و پیکربندی سخت افزار در یک Station جدید پروژه بارگذاری می شود.
اگر یک پروژه خالی باز کرده بودید الان یک Station با تمام جزییات دارید.

با سپاس از همراهی شما ،شما میتوانید با فشردن دکمه بالا با سپنتا کنترل تماس بگیرید و یا برای ما پیام بگزارید. در زیر همین صفحه میتوانید دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سپنتا کنترل با سابقه بلند مدت مدیران خود میتواند شما را یاری دهد.

سپنتا کنترل تامین کننده قطعات اتوماسیون صنعتی ، برق ، ابزاردقیق ،PLC  زیمنس ،کنترل کننده های برنامه پذیر در کشور و انجام دهنده پروژه های نصب و راه اندازی و اتوماسیون صنعتی مستقر در شیراز آماده همکاری با کلیه صنایع در  کشور میباشد.
مارا در موتورهای جستجو با عناوین زیر بیابید :
زیمنس ،  زیمنس شیراز ،  مرکز زیمنس شیراز ،  پی ال سی زیمنس ،  زیمنس پی ال سی ،  تاچ ،  تعمیر تاچ پنل ،  تاچ زیمنس ،  اتوماسیون زیمنس ، نمایندگی پی ال سی زیمنس ، نماینده زیمنس شیراز ، فروش قطعات زیمنس شیراز ، قطعات زیمنس ،  نمایندگی پی ال سی ، نمایندگی فروش پی ال سی  ، دوره آموزش ، دوره آموزش زیمنس ، دوره آموزش زیمنس در شیراز ، نمایندگی زیمنس شیراز ، نمایندگی زیمنس ایران ، تعمیر ، تعمیرات ، تعمیر تاچ زیمنس ، تعمیر تاچ ، تعمیر تاچ پنل ، تعمیر پی ال سی ، نمایندگی plc شیراز ، نمایندگی plc ، فروش plc ، تعمیر plc  ، نمایندگی plc  ،siemens , siemens plc , shiraz plc  siemens , shiraz siemens , plc , automation siemens , siemens touch panel , touch panel , panel master , repair , siemens touch panel  , touch panel , repair touch

آموزشآموزش PLC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *